Կարող ես դիմել ՀՀ-ում գործող բանկերին, որոնք կֆինանսավորեն տանդ գնումը։
Հետ ստացիր եկամտային հարկդ
Որոշ դեպքերում կարող ես հիպոթեքային վարկիդ տոկոսների չափով վերադարձնել քո աշխատավարձից վճարված եկամտային հարկը։
Բյուջեի սահմանում և տան ընտրություն
Եթե նախատեսում ես տունդ հիպոթեքային վարկի միջոցով գնել, ապա այցելիր նախընտրելի բանկ կամ վարկային կազմակերպություն, որտեղ մասնագետը կտեղեկացնի պահանջվող կանխավճարի, տրամադրվող վարկի չափի, տոկոսադրույքի, վարկի ժամկետի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով քո և ընտանիքիդ ընդհանուր եկամուտները, առկա պարտավորությունները կամ վարկերը։
Բանկում կպարզես նաև այն, թե առավելագույնը ամսական կտրվածքով որքան գումար կարող ես վճարել հիպոթեքային վարկի մարման համար։
Հայաստանում տուն կարող են գնել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ օտարերկրյա քաղաքացիները և իրավաբանական անձինք։ Բնակարանը միանվագ վճարմամբ գնելու դեպքում ՀՀ ռեզիդենտ լինելու անհրաժեշտություն չկա։
Օտարերկրյա քաղաքացիները կարող են ձեռք բերել նաև տնամերձ, այգեգործական, անհատական բնակելի տան, հասարակական և արտադրական օբյեկտի կառուցման համար նախատեսված հողամասեր։ Ընդ որում՝ հողի նկատմամբ սեփականության իրավունք ունեն միայն ՀՀ-ում կացության հատուկ կարգավիճակ ունեցող անձինք։ Իրավաբանական անձանց դեպքում այդպիսի սահմանափակում չի գործում։
Եթե բնակարանդ ուզում ես գնել միանվագ վճարման միջոցով և արդեն որոշել ես, թե որքան ես վճարելու, սկսիր ուսումնասիրել քեզ հետաքրքրող տարածքում առկա բնակարանների գները, պարզիր՝ որոնք են լինելու քո քայլերը բնակարանն ընտրելուց հետո, և գնիր բնակարանդ՝ միանվագ վճարելով գումարը։
Վաճառվող բնակարանների մասին տեղեկատվությունը կարող ես գտնել անշարժ գույքի վաճառքով զբաղվող կազմակերպությունների, կառուցապատողների կամ բանկերի կայքերում։
Բնակարանի ընտրության և գնման ողջ գործընթացը դու կարող ես կատարել ինքնուրույն կամ դիմել անշարժ գույքի գործակալների օգնությանը (այս դեպքում անպայման նախապես հստակեցրու՝ որքան ես վճարելու գործակալին)։
Անշարժ գույքի առաջնային և երկրորդային շուկաներ
Տան ընտրության փուլում քեզ կհանդիպեն «Առաջնային շուկա» և «Երկրորդային շուկա» տերմինները։
Առաջնային շուկայից է համարվում նորակառույց և նախկինում չբնակեցված այն տունը, որը գնորդը ձեռք է բերում անմիջապես կառուցապատողից։
Երկրորդային շուկայից տունը նախկինում արդեն օգտագործված և մեկ կամ ավելի սեփականատերեր ունեցած տունն է, որը վաճառվում է ուղղակիորեն նախորդ սեփականատիրոջ կողմից կամ անշարժ գույքի գործակալության միջոցով:
-
Առաջնային և երկրորդային շուկաների բնակարանների արժեքները կարող են տարբեր լինել․ սովորաբար երկրորդային շուկայի բնակարանների գներն ավելի ցածր են։
Առաջնային շուկայից ձեռք բերված բնակարանը սովորաբար կառուցապատման փուլում է լինում, և պետք է սպասես մինչև կառուցապատման ավարտը (կառուցապատումը տևում է 2-4 տարի)։
Երկրորդային շուկայից հիպոթեքային վարկով բնակարան ձեռք բերելու դեպքում եկամտային հարկի վերադարձի հնարավորությունից չես կարողանա օգտվել։
Նոր կառուցվող շենքում (առաջնային շուկա) տուն գնելիս հատկապես կարևոր է կառուցապատող ընկերության ընտրությունը․ քանի շենք է արդեն կառուցել այդ ընկերությունը, որքան արագ են ընթանում աշխատանքները։
Շենքն ընտրելիս կառուցապատող ընկերությունից պետք է իմանալ՝
երբ է նախատեսվում շինարարական աշխատանքների ավարտը, ընկերությունը ունի արդյոք շինարարության համապատասխան թույլտվությունները,
առկա են արդյոք շենքի համար տրված քաղաքաշինական ու պետական գրանցման փաստաթղթերը,
ինչ վիճակում է հանձնվելու տունը (ներքին հարդարում, պատուհաններ, մուտքի դռան առկայություն, կոմունալ հարմարություններ և այլն),