Աշխատանքային պայմանագիրը կնքվում է գրավոր՝ 2 օրինակից, որոնցից մեկը մնում է աշխատողի մոտ, իսկ մյուսը՝ գործատուի:
Աշխատանք և կարիերա
ՀՀ-ում աշխատելու իրավունք ունեն 16 տարին լրացած բոլոր աշխատունակ անձինք։ Այս ուղեցույցում ներկայացված են բոլոր տեղեկությունները, որոնք կարող են անհրաժեշտ լինել աշխատանքային կարիերայի ընթացքում։
- Գործատուի և աշխատողի միջև հարաբերությունները կարգավորվում են աշխատանքային պայմանագրով։ Որոշ դեպքերում կարող է կնքվել նաև ծառայությունների մատուցման պայմանագիր։
- Երբեմն կարող է սահմանվել փորձաշրջան (սովորաբար 3 ամիս տևողությամբ), որը գործատուին և աշխատողին թույլ է տալիս գնահատել աշխատողի համապատասխանությունը աշխատանքին։
- Աշխատողն ունի տարեկան 20 (հնգօրյա գրաֆիկի դեպքում) և 24 (վեցօրյա գրաֆիկի դեպքում) օր վճարվող արձակուրդի իրավունք։
- Իսկ եթե արձակուրդային օրերն աշխատողը չի հասցրել օգտագործել, ապա այդ օրերի համար հատկացված գումարը նա կստանա պայմանագիրը լուծելիս՝ վերջնահաշվարկի տեսքով։
Աշխատանք չունեցող անձանց համար պետությունն իրականացնում է աջակցության ծրագրեր՝ տրամադրելով դրամական օգնություն կամ աշխատանք գտնելու հնարավորություն։
Աշխատանքային պայմանագիր
Աշխատանքային պայմանագիրը գրավոր համաձայնություն է աշխատողի և գործատուի միջև, ըստ որի՝ աշխատողը պարտավորվում է գործատուի համար կատարել որոշակի մասնագիտությամբ, որակավորմամբ աշխատանք։
Գործատուն էլ իր հերթին պարտավորվում է աշխատողին վճարել աշխատանքի դիմաց վարձատրություն՝ ապահովելով աշխատանքի կատարման համար անհրաժեշտ պայմաններ։
Աշխատանքային պայմանագիրը անհրաժեշտ է կնքել գործատուի և աշխատողի իրավունքները պաշտպանելու համար։ Այդ իսկ պատճառով անչափ կարևոր է մանրամասն ուսումնասիրել այն աշխատանքի ընդունվելուց առաջ՝ խնդրահարույց իրավիճակներում անհամաձայնություններից խուսափելու համար։
Որպես կանոն աշխատանքային պայմանագիր կնքելու համար գործատուն քեզանից կխնդրի ներկայացնել․
- բանկային հաշվի տվյալներ (որոշ դեպքերում գործատուն է աջակցում այս հարցում և համագործակցող բանկի միջոցով տրամադրում է բանկային քարտ՝ հոգալով քարտի սպասարկման հետ կապված տարեկան վճարները),
- դիպլոմ (ըստ գործատուի ցանկության),
- տեղեկանք առողջական վիճակի մասին (ըստ գործատուի ցանկության):
Գործատուն կարող է խնդրել նաև ներկայացնել այլ փաստաթղթեր` բնութագիր, երաշխավորագիր, հավաստագրեր, տեղեկանք նախորդ աշխատավարձի մասին և այլն։
Մինչև աշխատանքի անցնելը անհրաժեշտ է մանրամասն ուսումնասիրել աշխատանքային պայմանագիրը՝ ուշադրություն դարձնելով հետևյալ կետերին՝