- ըստ վարկանիշային ցուցակի,
- մասնակցելով քաղաքացիական ծառայության մրցույթներին (ներքին կամ արտաքին),
- ժամկետային պայմանագրով, որի ընթացքում կնքվում է կոնկրետ ժամանակահատվածի համար առավելագույնը 6 ամիս ժամկետով աշխատանքային պայմանագիր։
Փորձնակ
Փորձնակն այն անձն է, որը աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու նպատակով գործատուի մոտ անցնում է աշխատանքային պրակտիկա։ Փորձնակների աշխատանքը չի վարձատրվում։
Մասնավոր կազմակերպություններում փորձնակը գործատուի մոտ աշխատանքի է անցնում մինչև 2 ամիս ժամկետով։
ՀՀ պետական մարմիններում անձը կարող է փորձնակի թափուր հաստիք զբաղեցնել առավելագույնը 1 տարի ժամկետով։
Պետական մարմինների փորձնակների ցանկում ընդգրկվելու համար պետք է մասնակցել վարկանիշային թեստավորմանը և հավաքել առնվազն 30 միավոր։
Վարկանիշային ցուցակ
Վարկանիշային ցուցակը քաղաքացիական ծառայության պաշտոնները զբաղեցնելու համար հարցազրույցին մասնակցելու թեկնածուների ցուցակն է:
Վարկանիշային ցուցակը բաղկացած է միայն ոչ ղեկավար պաշտոններից կամ հաստիքներից։
Վերը նշված պաշտոնները զբաղեցնելու համար աշխատանքային ստաժ և բարձրագույն կրթություն չեն պահանջվում։
Առցանց գրանցվել վարկանիշային թեստավորմանը քաղծառայողի աշխատանքի համար
Վարկանիշային ցուցակում ընդգրկվելու համար պետք է հանձնել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի կողմից մշակված թեստը, հավաքել 40 և ավել միավոր և սպասել աշխատանքի առաջարկի։
Թեստավորման անցկացման մասին նախապես հրապարակվում է հայտարարություն Քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի «Վարկանիշային թեստավորում» բաժնում։