Հարթակը մշակման փուլում է․ ձեր կարծիքը կօգնի մեզ բարելավել այն:
Ինչպե՞ս վաճառել ավտոմեքենան
Այս ուղեցույցի նպատակն է տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվություն ավտոմեքենայի վաճառքի մանրամասների վերաբերյալ։ Այստեղ ներկայացված են ավտոմեքենան վաճառելու հերթական քայլերը՝ վաճառքի հայտարարությունից մինչև հաշվառում և սեփականության իրավունքի գրանցում։
Պայմանավորվածություն գնորդի հետ
Նախ անհրաժեշտ է համաձայնության գալ գնորդի հետ՝ որոշել ավտոմեքենայի վաճառքի գինը, վճարման կարգը և այլ մանրամասներ։
Այցելություն հաշվառման-քննական ստորաբաժանում
Ցանկության դեպքում հաշվառման ստորաբաժանումում (ՀՔԲ կամ ГАИ) հնարավոր է կնքել ավտոմեքենայի առքուվաճառքի պայմանագիր։ Այս փուլում անհրաժեշտ է նաև գնորդի հետ համաձայնեցնել, թե ով է կատարելու պետական վճարները։
Ավտոմեքենայի հաշվառում և սեփականության իրավունքի փոխանցում
Ավտոմեքենայի վաճառքի գործարքը կատարելու համար անհրաժեշտ է ամրագրել այց հաշվառման-քննական ստորաբաժանումում (ՀՔԲ կամ ГАИ) և նշված օրը ներկայանալ անհրաժեշտ փաստաթղթերով։
Ավտոմեքենայի վաճառքի առաջին քայլերը
Ավտոմեքենան վաճառելու համար անհրաժեշտ է ուսումնասիրել շուկան, հասկանալ տվյալ մոդելի վաճառքի օպտիմալ գինը և տեղադրել վաճառքի հայտարարություն։
Ավտոմեքենայի հաշվառումը և սեփականության իրավունքի փոխանցումը
Ավտոմեքենան վաճառելիս հարց է առաջանում՝ արդյոք անհրաժեշտ է գնորդի հետ վաճառքի պայմանագիր կնքել․ սովորաբար դա օրենքով չի պահանջվում։
Պայմանագիր չկնքելը, իհարկե, կրճատում է վաճառքի գործընթացը, սակայն 2 կողմերի իրավունքները պաշտպանելու և ապագայում հնարավոր վեճերը կանխելու համար խորհուրդ է տրվում կնքել պայմանագիր։
Պայմանագիրը հնարավոր է կնքել հաշվառման-քննական ստորաբաժանումում (ՀՔԲ կամ ГАИ), իսկ դրա ձևը տրամադրվում է համապատասխան գործարքն իրականացնող աշխատակցի կողմից։