- ՀՀ մշտապես բնակվող քաղաքացիություն չունեցող անձ հանդիսանալու դեպքում՝ ՀՀ-ում մշտապես բնակվող քաղաքացիություն չունեցող անձի կացության վկայականը,
- ապաստան հայցողի դեպքում՝ ապաստան հայցողի վկայականը,
- փախստականի կարգավիճակ ունենալու դեպքում՝ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ,
- բժշկասոցիալական փորձաքննական որոշումը կամ ֆունկցիոնալության գնահատման որոշումը։
Անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր է հավելյալ փաստաթղթեր ներկայացնելու կարիք առաջանա։
Աջակցող միջոցների հավաստագիրը տրամադրվում է անվճար։ Սակայն, եթե շահառուի նախընտրած աջակցող միջոցների գինը բարձր է հավաստագրի համար սահմանված գնային արժեքից, ապա շահառուն իր ցանկությամբ կարող է ձեռք բերել նշված աջակցող միջոցները` վճարելով արժեքի տարբերությունը:
- Ներկայացված փաստաթղթերում անճշտություններ կամ անհամապատասխանություններ հայտնաբերելու դեպքում միասնական սոցիալական ծառայության կենտրոնը (ՄՍԾ) 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է դիմողին: Ճշտված և լրացված փաստաթղթերն ստանալուց հետո հավաստագիրը ձևավորվում է 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
- Հավաստագիրը ձևավորվելուց հետո դիմողին տրամադրվում է հավաստագրի պատճենը և այն կազմակերպությունների ցանկը, որտեղից կարող են ձեռք բերել իրենց անհրաժեշտ աջակցող միջոցը։
- Հավաստագիրն ուժի մեջ է տրամադրելուց հետո 180 օրացուցային օր:
- Դեկտեմբերի 15-31-ը ընկած ժամանակահատվածում աջակցող միջոցներ չեն տրամադրվում, ընդ որում՝ նշված օրերը հավաստագրի հիման վրա տրվող աջակցող միջոցների դեպքում օրացուցային օրերի մեջ չեն հաշվարկվում։