- բարձրագույն կրթության դիպլոմի պատճեն,
- համապատասխան մարմնի կողմից տրված մասնագետի որակավորման վկայականի պատճենը (բացառություն են Անգլիայի Երդվյալ որակավորված հաշվապահների ասոցիացիայի (ACCA) որակավորման գործընթացին մասնակցության դեպքերը, երբ անհրաժեշտ է ներակայացնել (ACCA) ասոցիացիայի հիմնական մակարդակի 9 բաժինների (F9) քննությունների դրական արդյունքով հանձնելը հաստատող հաշվետվություն կամ անդամության վկայականի պատճենը,
- վկայականը տված մարմնի հավաստումը վկայականի ուժի մեջ լինելու մասին։
Օտար լեզվով փաստաթղթերի հետ պետք է ներկայացնել նաև դրանց` ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կատարված հայերեն թարգմանությունները (oտարերկրյա պետություններից ստացված փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել առանց հյուպատոսական վավերացման կամ ապոստիլի):
Տրամադրման կարգը և ժամկետը
- Դիմումն ընդունելուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղի է ունենում աուդիտորների որակավորման հանձնաժողովի նիստ, որի եզրակացության հիման վրա նիստի օրվան հաջորդող 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում տրամադրվում է աուդիտորի որակավորման վկայականը:
- Հանձնաժողովի եզրակացության վերաբերյալ տեղեկատվությունը հրապարակվում է ՀՀ Ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում` նիստի օրվանից հետո 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում։
- Վկայականի տրամադրումը մերժվում է քննությունների կարգը խախտելու միջոցով ստացված, կեղծ կամ սահմանված պահանջներին չհամապատասխանող փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքում։
ՀՀ կառավարության 2005 թվականի փետրվարի 3-ի N 123-Ն որոշում
Որոշումը հնարավոր է գտնել arlis.am-ում։