Ծրագրից օգտվելու համար անհրաժեշտ է դիմել ծրագրի գործընկեր բանկ կամ վարկային կազմակերպություն՝ հիպոթեքային վարկ ձևակերպելու համար (խնդրում ենք դիտարկել «Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում համագործակցող բանկեր» բաժնում նշված բանկերը և վարկային կազմակերպությունները)։
Ծրագրի մասին
Ծրագրի շրջանակներում աջակցություն է տրամադրվում սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում և Վայոց ձորի մարզի Գոմք բնակավայրում բնակելի տուն կառուցելու նպատակով ծրագրի գործընկեր բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից հիպոթեքային վարկ ստացած անձանց, ովքեր շինթույլտվություն են ստացել մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ը։
Իսկ Տավուշի մարզի ԲաղանիսԲերքաբերԿիրանց և Ոսկեպար բնակավայրերում բնակելի տուն կառուցելու դեպքում դեռևս կարելի է դիմել հիպոթեքային վարկ ստանալու համար։
Սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում տուն կառուցելու ծրագրին կարող են դիմել․
• ՔԿԱԳ (Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալություն, տարածված է նաև ЗАГС անվանումը) մարմիններում գրանցված ամուսնության մեջ գտնվող, առնվազն 1 անչափահաս երեխա և ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ամուսինները,
• ՔԿԱԳ մարմիններում գրանցված ամուսնության մեջ գտնվող, անչափահաս երեխա չունեցող և ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ամուսինները, եթե նրանց տարիքների հանրագումարը չի գերազանցում 75-ը (ներառյալ),
• առնվազն 1 անչափահաս երեխա և ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող միայնակ ծնողը (այրի)։
Վայոց ձորի մարզի Գոմք բնակավայրում տուն կառուցելու ծրագրին կարող են դիմել․
• ՔԿԱԳ մարմիններում գրանցված ամուսնության մեջ գտնվող, առնվազն մեկ 13 տարին չլրացած երեխա և ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող այն ամուսինները, որոնք ծրագրին դիմելու օրվա դրությամբ նախորդ 1 տարվա ընթացքում հաշվառված չեն եղել Երևան քաղաքում,
• ՔԿԱԳ մարմիններում գրանցված ամուսնության մեջ գտնվող, առնվազն մեկ 13 տարին չլրացած երեխա և ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ամուսինները, որոնցից առնվազն մեկն ուսուցչի պահանջները բավարարող անձ է։
Աջակցություն ստանալու համար կարող են դիմել մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ը շինթույլտվություն ստացած անձինք, իսկ Տավուշի մարզի ԲաղանիսԲերքաբերԿիրանց, Ոսկեպար և Վայոց Ձորի մարզի Գոմք բնակավայրերի դեպքում կարելի է նախքան շինթույլտվություն ունենալը դիմել հիպոթեքային վարկ ստանալու համար։