- ամուսնության վկայականում,
- հայրության ճանաչման վկայականում,
- ամուսնալուծության վկայականում,
- մահվան վկայականում։
Դիմելու համար անհրաժեշտ է
- անձամբ կամ լիազորված անձի միջոցով դիմել քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալություն (ՔԿԱԳ, տարածված է նաև ռուսերեն տերմինը՝ ЗАГС)։ Դիմումը լիազորված անձի միջոցով ներկայացվելու դեպքում ներկայացվում է նաև լիազորագիր, որը չի պահանջում նոտարական վավերացում,
- հավաքագրել և ներկայացնել անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
Վկայականում (ակտային գրառման մեջ) փոփոխություն կատարելու համար անհրաժեշտ է հետևյալ հիմքերից մեկի առկայությունը՝
- կատարված ակտային գրառումը հետագայում փոփոխվել է և դիմումը ներկայացնելու պահին չի համապատասխանում վկայականում նշված անձանց անձնագրային տվյալներին,
- այլ մարմնի կողմից տրամադրված փաստաթղթի հետևանքով անհրաժեշտություն է առաջացել փոփոխություն կատարելու նաև կազմված վկայականում,
- ակտային գրառումը կատարվել է դիմումը ներկայացնող անձի հայտարարության հիման վրա, որը չի պահանջել հիմնավորող փաստաթղթերի ներկայացում:
դիմողի անձը հաստատող փաստաթուղթը կամ դրա պատճենը, որի վերաբերյալ կազմված է քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումը, անչափահասի դեպքում՝ նրա ծնողի, խնամակալի, իսկ անգործունակ ճանաչված անձի դեպքում՝ հոգաբարձուի անձը հաստատող փաստաթուղթը,
դիմումով ներկայացվող պահանջը հիմնավորող փաստաթղթերը, իսկ դրանց բացակայության դեպքում՝ այն տեղեկությունները, որոնց միջոցով հնարավոր է պարզել պահանջի հիմքերի առկայությունը,
ուղղման, լրացման կամ փոփոխության ենթակա վկայականը կամ ակտային գրառման տվյալները:
Եթե ուղղում կամ լրացում կամ փոփոխություն կատարելը առաջացնելու է անձը հաստատող փաստաթղթի փոփոխություն, ապա դիմումին կից նաև պետք է ներկայացվի 16 տարին լրացած անձի նկատմամբ ՀՀ-ում քրեական գործ հարուցված չլինելու, քրեական պատիժ չկրելու, հետախուզման մեջ չգտնվելու մասին իրավասու մարմնի կողմից՝ մինչև դիմումը ներկայացնելը առնվազն 1 ամիս առաջ տրված փաստաթուղթ:
Վճարման չափը
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումներում ուղղումներ, լրացումներ կամ փոփոխություններ կատարելու համար սահմանված է 5,000 ՀՀ դրամ պետական տուրք։